Kdy přijde krize

Kdy přijde krize? A proč je to jedno?

<< čas čtení: 3 minuty >>

Teď investovat nebudeme, brzy přijde krize. Čím dál častější argument klientů i poradců, proč teď neinvestovat nebo dokonce se z trhu stáhnout.  Proč je to argument špatný přesto, že v každém vyvolá zachvění pochybností?

1. Neumíme trh časovat

I když se budeme snažit sebevíc, kdy jsou trhy nejvýše pro prodej a nejníže pro nákup prostě neodhadneme. Můžeme si myslet, že teď jsou trhy na vrcholu, prodáme a přijdeme o další růst. Můžeme si myslet, že už krize probíhá, nakoupíme a trhy můžou klesnout ještě níž. Nejlepší je investovat dlouhodobě a pravidelně. Trh časují spekulanti, ne investoři.

2. Riziko investice těsně před poklesem umíme ošetřit rozložením částky

Nebudeme investovat jednorázovou částku najednou, ale minimálně na třikrát nebo vícekrát. Např. 4 miliony korun zainvestujeme po 1 milionu postupně ve 4-8 měsících. Když bude mít trh znaky přehřátí (které zatím nemá), prodlevu v čase můžeme ještě prodloužit. Diverzifikace v čase se používá nejen v dobách před očekávanou krizí, ale kdykoli, a to ze stejného důvodu – chceme se vyhnout investici v lokálním maximu a následnému znehodnocení.

Úplně nejlepší variantou je samozřejmě k jednorázově investované částce připojit pravidelné měsíční investice. U těch diverzifikace v čase funguje zcela přirozeně. U rozhodnutí, jak moc jednorázovou částku v čase rozkládat, tak bereme v potaz také výši pravidelných investic klienta.

Zde si dovolím poznámku pod čarou – pokud s vámi poradce investuje vše najednou, pravděpodobně se bojí, že k dalším investicím byste se už nerozhoupali.

3. Můžeme přijít o růst trhů v předkrizových letech

Ve většině případů zaznamenají trhy těsně před krizí růst. Pokud se rozhodneme čekat na propad, můžeme o tento růst přijít.

4. Jak drahé akcie kupujeme, víme – důležitější je nenakupovat draze

Akcie nejsou jako komodity, mají svou vnitřní hodnotu, kterou umíme změřit. Na základě toho víme, jestli jsou akcie levné, dobře oceněné nebo drahé. Řídit se můžeme např. podle ukazatelů P/E a fair value (graf níže).

V tuto chvíli nejsou akcie drahé, ale rozumně oceněné, protože firmy stále vykazují dostatečně velké zisky. Důvod pro mírné omezení koupě dalších akcií je právě vysoké P/E trhu, typicky nad 20. Aktuálně mají americké akcie P/E 15,6 a evropské 10. Ukazatel fair value (graf výše) také neukazuje nadhodnocení.

I pokud by ukazatele na „přehřátí“ trhu ukazovaly, neznamená to hromadné odkupy. Jedná se pouze o změnu tzv. taktické alokace – tedy mírně upravené investiční doporučení. Pokud nám z finančního nebo investičního plánu vyplyne doporučení portfolia 60% z akcií, snížíme poměr např. na 50%. Akcie tedy v portfoliu mírně podvážíme.

Abych odpověděla na otázku v názvu článku, takto to viděli investoři v průzkumu UBS v listopadu 2018:

A proč na tom, kdy krize přijde, tolik nezáleží? V akciích nikdy nemáme zainvestovaný majetek potřebný v příštích letech, ale majetek na cíle v delších horizontech. Peníze, které klient potřebuje bezprostředně v letech následujících, leží v klidu na spořícím účtu a v dalších konzervativních produktech.

Je nám proto jedno, že hodnota investičního majetku jednorázově klesne. To trhy prostě dělají. Naopak, krize bude výborná příležitost pro další nákupy a následné zhodnocení.

Bát se poklesů a prodávat v nich nebo chtít časovat trh je lidské. Ale je to špatně. Útěchou nám budiž to, že krize trvají vždy mnohem kratší dobu než konjunktura.

Odebírejte newsletter

Vzdělávejte se v oblasti finanční gramotnosti a odebírejte náš newsletter.

  • Přihlaste se k odběru newsletteru
  • Rubriky