Investiční výmluvy

Investiční výmluvy

<< čas čtení: 5 minut >>

Kdo chce, hledá způsoby, jak dosáhnout svých cílů. Kdo nechce, hledá výmluvy. Ty nejčastější jsme sepsali v našem článku.

1.  Nerozumím investování

První výmluva je velice častá a spousta lidí se s ní spokojí jako s důvodem, proč nedělat vůbec nic = když něčemu nerozumím, tak to dělat nebudu. Tady jde ale přece o vaše peníze a vaši budoucnost. Proto je ve vašem zájmu se základům investování naučit prostřednictvím školy, kurzů nebo knížek a internetu. Díky finanční gramotnosti si budete umět spočítat výplatu, daně a hlavně se naučíte správně se svými penězi zacházet. Budete vědět, jak na to, aby peníze pracovaly pro vás, a stanete se finančně nezávislými.

Nebojte se, není nutné být hned investičním profesionálem. Stačí, když poznáte kvalitního finančního poradce od nekvalitního a bude vám dávat smysl to, co vám navrhuje.

2. Nemám dost peněz na investování

Tato výmluva je zásadní právě u lidí, kteří mají se svými penězi problémy a základům investování se nenaučili. Jinak by totiž věděli, že stačí začít s malou částkou – v případě pravidelného investování do fondů je nejnižší možností obvykle 500 Kč měsíčně, u stavebního spoření a investování do penzijních fondů to může být i jakákoliv nižší částka. A proto naprosto neobstojí, že máte tak málo peněz, že vám už na investice nezbývá. Je to otázka priorit – nepůjdu na pivo každý den nebo si odpustím krabičku cigaret měsíčně – a pokud žijete zdravě a do hospody nechodíte, tak si třeba můžete doma dělat svačiny nebo pojedete na levnější a kratší dovolenou a i do toho kina půjdete méněkrát.

Začněte s menší částkou a postupně ji můžete zvyšovat.

Zároveň je důležité vědět, kdy investování má smysl (fondy, stavební spoření nebo penzijní fondy podle aktuální životní situace) a kdy ne (stále často nabízené investiční nebo kapitálové životní pojištění nebo nevhodné pojistné produkty). Právě vhodným výběrem finančním produktů můžete hodně peněz ušetřit.

Jak na to? Až dostanete nejbližší výplatu, odložte 500 Kč na spořicí účet. A snažte se tento měsíc vyjít s penězi. Nepodařilo se to, peníze před výplatou chyběly? Pak se vraťte k předchozímu odstavci.

3. Investování je velice rizikové

Třetí výmluva opět souvisí s finanční gramotností = ano, investování není bez rizika, stejně jako náš život. Naučte se rizika podstupovat a řídit je, nikoliv se jim vyhýbat. Pokud zvolíte vhodné investiční nástroje a budete se řídit prověřenými pravidly včetně pravidla nechat si poradit, tak vaše riziko investování výrazně zmírníte. Nehledejte jistotu. Kdo se bojí rizika investic a neinvestuje, má jistotu, že zůstane chudý.

4. Investování může počkat. Začnu, až budu starší

Čtvrtá výmluva je typická pro mladé lidi a ano, investování počkat může, ale bude vás to stát zbytečné peníze navíc. Každý rok, o který investování posunete, budete muset zaplatit. Jestliže budete investovat pravidelně 100 Kč měsíčně příštích 45 let (to je od vašich 20 let do vašich 65 let), tak budete mít při 10 % zhodnocení 1 059 686 Kč! Když dobu investování o pět let zkrátíte, budete mít při stejném zhodnocení pouze 637 678 Kč. Pokud byste chtěli mít stejnou částku, tak byste museli místo 100 Kč investovat 158 Kč = čím později začnete, tím se vám investování více prodraží.

Začněte co nejdříve. Mladí lidé mají nejcennější aktivum – čas, který mohou svým investicím dopřát, aby pracovaly za ně. 

5. Investování je pro bohaté lidi a pro „finančníky“

Výmluva číslo pět je velice alibistická. Lidé si vytvářejí alibi, že oni nejsou těmi správnými pro investování. Ale investování je právě pro ty, kteří potřebují své bohatství budovat a pro ty, kteří ještě nejsou bohatí. Právě pro ně je důležité, aby se naučili, jak jim správné investice pomohou bohatnout. Bohatí lidé a finanční odborníci to už umějí, naučte se to i vy.

6. Stát se o mě postará, nepotřebuji investovat

Poslední výmluva je výmluva těch, kteří se rozhodli spoléhat na stát místo na sebe. Stát je bohužel velmi nejistá opora, který svou podporu může v čase různě měnit – změny se mohou týkat jak vyplácení sociálních dávek, tak vyplácení vašeho budoucího důchodu. Zvláště pro vás, kterým je méně než 40 let, je spoléhání na stát doslova hazardem, protože současná demografická situace (více seniorů, méně dětí) bude v budoucnosti stát nutit k přehodnocení výše vyplácených důchodů – a směrem nahoru to určitě nebude.

Čím jste mladší, tím naléhavěji pro vás platí parafráze citátu Járy Cimrmana – nepostarám-li se o sebe sám, nikdo jiný to za mne neudělá.

Titulní zdroj fotografie: Canva

Získejte přístup k článkům dříve

Odebírejte newsletter Finanční akademie a nechte si posílat články do svého emailu s přednostním přístupem.