Je vaše pojištění to pravé ořechové?

Je vaše pojištění to pravé ořechové?

<< čas čtení: 3 minuty >>

Před lety, to byly naše děti ještě malé, k nám zavítal pojišťovák. Přišel s upozorněním, že bychom měli myslet na to, že neštěstí nechodí po horách, ale po lidech. A přinesl s sebou skvělou pojistku, bez které (podle něj) nemůžeme být už ani minutu.

Po takovýchto moudrých slovech se nedalo jinak než souhlasně kývat hlavou. „A kolik do té pojistky můžete měsíčně dávat?“ pokračoval v dobývání hradeb. S manželkou jsme si vyměnili plaché pohledy. „No, asi takových 1 000 korun měsíčně,“ připustili jsme. Pojišťovák nelenil a vypálil další neodolatelnou nabídku: „A když už máte vyhazovat peníze, tak ať z toho taky něco máte…“  Tak nějak se tedy narodilo naše první kapitálové životní pojištění.

Dnes už vím, že vlastními chybami se člověk dobře učí. Jen to školné je někdy hodně vysoké. Vím také, že pojištění není nechtěné dítě. Jak tedy pojištění správně chápat? A na co je vlastně dobré?

Pojištění je jako airbag. Ten si čeká v autě, aby nám ve chvíli nouze nejvyšší zachránil život a zmírnil zdravotní následky. Netoužíme po tom airbag použít (s výjimkou sebevrahů), ale je dobré ho v autě mít. Stejně tak pojištění. Nechceme ho použít, ale je důležité mít jej pro případ, kdy bychom nemohli pracovat a uživit tak sebe a svou rodinu. Nepodceňujme pojištění, je základem kvalitního finančního plánu.

Ale pozor, stejně jako nepotřebujeme mít airbag v dětském autíčku, nemusíme mít nutně všechna nabízená pojištění. Takže které z nich potřebujeme a které je naopak pouhým vyhazováním peněz?

Pomůže vám toto pravidlo:

Potřebu pojištění odvíjejte od finančních následků pojistných událostí. Ne od toho, jak často k pojistné události může dojít.

Nejčastější příklady:

  1. Životní pojištění. Jste-li bez závazků, nemáte rodinu, pak je pro vás téměř vždy zbytečným vyhazováním peněz. Máte-li rodinu nebo jiné závazky, životní pojištění potřebujete. Výpadek příjmů je totiž celoživotní, rodině by chybělo i několik miliónů korun.
  2. Úrazové pojištění. Když si zlomíte ruku nebo nohu a nebudete moci pracovat, přijdete nejvýš o pár měsíčních příjmů. Většinou to bude pár desítek tisíc korun. Máte-li likvidní rezervu, neohrozí to vaši finanční situaci a pojištění úrazu je zbytečné jako sáňky v parném létě.
  3. Pojištění trvalé invalidity. To je jiné kafe. Čím vyšší stupeň invalidity, tím hůř a tím také závažnější finanční újma. Jste-li bohatý, rodina to finančně nepocítí. My ostatní pojištění invalidity setsakramentsky potřebujeme.
  4. Pojištění pracovní neschopnosti, pojištění pobytu v nemocnici. Máte-li likvidní rezervu, tak vás takovýto zážitek ohrozí asi jako první sníh. Nemáte-li rezervu, je to podobné, jako když na první sníh vjedeme sjetými letními pneumatikami.

Titulní zdroj fotografie: Canva

Získejte přístup k článkům dříve

Odebírejte newsletter Finanční akademie a nechte si posílat články do svého emailu s přednostním přístupem.