Kdy nekupovat akcie

Kdy nekupovat akcie

<< čas čtení: 3 minuty >>

Vysvětlit, že se investice do akcií skutečně vyplatí, je stejně náročné, jako zdolat některou z Himálajských velehor. Jsou ovšem momenty, kdy je lepší akcie nekupovat. O jaké situace se jedná?

Akcie chcete nakoupit pro krátkodobé investování

Když budete investovat do akcií na krátkou dobu a budete si chtít investici kdykoliv rychle vybrat, hodně riskujete – může se stát, že právě v tuto chvíli budou akciové trhy v propadu. Možnost výrazného poklesu je totiž pro akciové trhy typická, protože kurzy akcií se velmi často a rády mění. Na druhou stranu, je statisticky dokázáno, že investice do akcií na dobu delší než 15 let vám vložené peníze neprodělají – při správně nastaveném portfoliu. Tento trend trvá už 110 let.

Akcie chcete nakoupit po jednotlivých kusech

Strefit se do jedné nebo několika akcií tak, aby vám pořád krásně vydělávaly, je pro začínající investory spíše loterie = spekulace, a ne rozumné investování. Dejte přednost akciovému fondu. U fondu, který má v portfoliu 100 až 200 pečlivě vybraných akcií, totiž pokles i několika z nich obvykle nemá na celkový výnos zásadní vliv.

Chcete akcie osamocených odvětví a trhů

Stejně jako se nevyplatí sázka na jednu akcii, je na tom i jeden trh nebo odvětví. Když koupíme fond zaměřený například pouze na Japonsko nebo biotechnologie, snadno se může stát, že konkrétní zemi postihne recese a zvolený obor bude stagnovat a nebude se nijak rozvíjet. U globálního podílového fondu podobné riziko nehrozí. Leda by začal krachovat celý svět. A pokud svět náhodou zkrachuje, tak vám to už stejně bude jedno.

Chcete nakoupit podílové fondy jen proto, že zrovna rostou

Nechtějte krátkodobě vydělat na růstu akciových trhů = nespekulujte. Nechtějte rychle zbohatnout. Pamatujte, že pýcha akciových spekulantů předchází pád, spálit se dá na akciích velice snadno a rychle. Nenadálý propad akciových trhů bez křišťálové koule opravdu dopředu nepoznáte.

Zdroj titulní fotografie: Canva

Získejte přístup k článkům dříve

Odebírejte newsletter Finanční akademie a nechte si posílat články do svého emailu s přednostním přístupem.