Proč je vysoká nejlepším obdobím pro investice

Proč je vysoká nejlepším obdobím pro investice

<< čas čtení: 4 minuty >>

„Na to mám ještě spoustu času,“ odpověděla jsem taťkovi a pustila to z hlavy. Bylo mi čtrnáct a právě skončila jedna z našich debat o investicích.

V dalších letech bylo podobných diskuzí ještě mnoho a až s odcházející pubertou jsem pochopila, že moje čtrnáctileté já nejen, že nemělo pravdu, ale přicházelo o nejlepší investiční příležitost.

Moje první investice (do globálního akciového fondu) proběhla v mých šestnácti. Tehdy za mě smlouvu ještě musel podepsat taťka, ale peníze byly moje. Podařilo se mi ušetřit z kapesného a z doučování mladších studentů na gymplu pár tisíc korun a po tisícovkách jsem přidávala. Tehdy to pro mě byly velké částky, za které mohla být hromada pěkných věcí. Já už ale věděla, že teď mají moje peníze to, co už nikdy mít nebudou: čas zhodnotit se.

Myslete na svou budoucnost

O akciových fondech se zvláště v České republice příliš nemluví – lidé spoří buď na spořicí účet, nebo do dalších podobných produktů. Většina z nich ale dlouhodobě nepokryje inflaci, natož, aby vám v nich peníze “pracovaly”. Přitom přesně toto dělají peníze v akciích – pracují za vás. A čím déle je necháte pracovat, tím lépe.

Dovolím si ukázat vám jednu tabulku – co udělá investice 10 000 Kč za 10 až 50 let.

10 000 jednorázověprůměrná výnosnost“Černý scénář”
za 10 let20 60016 300
za 20 let42 00026 500
za 30 let87 50043 000
za 40 let180 00074 000
za 50 let372 000115 000

Za 10 let vám akcie uchovají hodnotu a částka se zdvojnásobí. Za 30, 40, 50 let vám peníze „odpracují“ až 37násobek. Bavíme se přitom o průměrném výnosu 7,5 % nad inflací. (Výnosnost akcií je 8–12 %, průměrná inflace 2–3 %.)

Takže pro mladého člověka, který si chce spořit na budoucnost za 10 a více let, jsou tak akciové fondy ideálním řešením.

Jak to, že jsou tak výnosné?

Globální akciové fondy investují do globální ekonomiky. Mají v portfoliu akcie stovek firem napříč světem. Jaká je pravděpodobnost, že takové množství firem najednou zkrachuje? Velmi malá. Čím užší výběr regionu či odvětví máte, tím tuto pravděpodobnost zvyšujete. Pokud investujete do českého akciového fondu, sázíte jen na českou ekonomiku, pokud máte fond průmyslový, sázíte jen na průmysl. Vsaďte si raději na všechno.

A co kolísání?

Protože se v akciových investicích jedná o akcie aktivních firem a někdy se ekonomice daří více a někdy méně, akciové fondy hodně rostou a hodně klesají. ALE toto riziko můžeme snížit na minimum. Jak? Délkou investice. Dosud se v historii trhů nestalo, aby za 15 let akciový fond prodělal. Svět prošel velkou hospodářskou krizí, dvěma světovými válkami, internetovou bublinou a hypoteční krizí, a přesto i v těch nejhorších případech akcie dlouhodobě pokryly inflaci.

A když se dařilo? To zvládly akcie za 15 let i osminásobek. Který z těchto scénářů přijde, nevíme, ale v jednom můžeme mít jistotu – na běžném a mnohdy i spořicím účtu budou naše peníze pomalu, ale jistě požírány inflací a nevydělají nám vůbec nic.

Chcete začít už jako student?
1. Odkládejte část jakéhokoli příjmu (ideálně 10 % a víc, takže z brigády za 1 000 Kč odložte 100 Kč atd.).
2. Pokud vám přijde jednorázový větší příjem (např. stipendium), zvažte jeho investici.
3. Najděte si důvěryhodného zprostředkovatele (finančního poradce nebo bankéře).
4. Chtějte investici do globálního akciového fondu bez předplacených poplatků. (O těch více příště.)

Investice do některých globálních akciových fondů vám zprostředkují banky, největší možnosti ale mají nezávislí finanční poradci. Ideální je najít si takového, který již podobnou investici někdy zprostředkovával, aby bylo vše podle vašich přání.

Upozornění na závěr: Na vašem účtu by měla zůstat rezerva pro pokrytí zhruba tříměsíčních nákladů, pokud příjmy vypadnou. Jestliže zatím nemáte závazky a v případě krize se jako student můžete např. nastěhovat zpět k rodičům, nemusí být rezerva velká. To už posuďte sami.

Hodně štěstí při prvních investicích!

P.S.: Už máte po vysoké, ale máte děti nebo vnuky, kteří studují? Pošlete jim článek! Můžete je motivovat i tím, že jim k vlastní investici přidáte příspěvek navíc.

Zdroj titulní fotografie: Canva

Získejte přístup k článkům dříve

Odebírejte newsletter Finanční akademie a nechte si posílat články do svého emailu s přednostním přístupem.