Se zvířaty na finančních trzích se ještě neloučíme

Se zvířaty na finančních trzích se ještě neloučíme

<< čas čtení: 3 minuty >>

Pravdou je, že na finančních trzích nejsme sami. Minule jsme se seznámili s medvědy a býky, dnes budeme pokračovat labutěmi a nosorožci. Nenechte se však zmást. Nejsou to žádná mírumilovná zvířátka, a pokud je včas nepoznáme, mohou nás nepříjemně zaskočit. Jak se dívat na černé labutě a šedé nosorožce jako investoři? Tady je pár našich tipů.

Labutě bývají obvykle bílé, ale takové na finančních trzích nenajdeme. Tam patří labutě černé, které se vyskytují neočekávaně a investoři se jich velmi obávají.

Podstata černé labutě totiž spočívá v tom, že představuje takové jevy na finančních trzích, které se dopředu nedají předpovídat = takové situace, které nikdo dopředu ani nepředpokládá. Zrovna tak v minulosti lidé neznali jiné labutě než bílé a o černé labuti byli přesvědčeni, že neexistuje. Prostě něco, co se nikdy nemůže stát… a co se ani dopředu nedá spočítat.

Základním problémem ale je, že právě tyto události se stávají a mohou finanční trhy výrazně vychýlitTypickým příkladem černé labutě může být např. velmi rychlý nástup internetu a s ním nového způsobu podnikání, opravdu nečekané zvýšení úrokových sazeb nebo falšování účetních údajů významných společností. Politickou černou labutí může být například vojenský převrat, atentát na významného politika nebo teroristický útok (za všechny 11.9. 2001).

Opakem černé labutě je šedý nosorožec. To, že jsou nosorožci velcí a šedí, je normální a zároveň také platí, že jsou proto dobře viditelní už zdálky. Pokud ale nosorožce přesto přehlédneme, tak nás převálcuje. Obdobně proto za tyto nosorožce považujeme události, které sice vidíme od prvopočátku, které se postupně stávají důležitější a zřetelnější, ale my jim přesto nevěnujeme patřičnou pozornost. Nakonec nás tyto události zaskočí, protože jsme je podcenili a fakticky nečekali.

Někdy je dokonce těžké rozlišit, jestli jsou to labutě nebo vlastně nosorožci… Příkladem šedého nosorožce může být právě nedávný brexit, kdy řady politiků, komentátorů, sázkařů a dokonce i samotných zastánců vystoupení Velké Británie z Evropské unie byly nakonec překvapeny. Kdo vlastně doopravdy očekával, že hlasování dopadne tímto způsobem? Zaskočeni přece byli i samotní lídři brexitu, protože žádný program viditelně připravený neměli. Přitom pokud se poctivě zamyslíme nad narůstajícími problémy Evropské unie a uvědomíme si náladu voličů ve Velké Británii, rozhodovalo se spíše emocemi než zdravým rozumem.

Spoustu skutečností můžeme když ne přímo předvídat, tak alespoň jako možnost předpokládat.

Jak se ale máme dívat na černé labutě a šedé nosorožce jako investoři? Tady opět platí – používejme zdravý selský rozum. Zase je důležitý investiční horizont. V případě dlouhodobého horizontu nás ani labutě, ani nosorožci nemusejí děsit. Situace na finančních trzích se obvykle postupně uklidní a zase stejně jako u medvědů a býků nic zásadního řešit nemusíme – viz předchozí článek. Krátkodobě do akcií stejně investovat nemá smysl, pouze kdybyste místo investování chtěli spekulovat – což je ale něco úplně jiného než bezpečné zacházení s vašimi penězi.

Investujte proto bezpečně, dlouhodobě a pravidelně tak, aby vás nezaskočili ani labutě, ani nosorožci.

Titulní zdroj fotografie: Canva