Zvířata na finančních trzích

Zvířata na finančních trzích

<< čas čtení: 2 minuty >>

Věděli jste, že na finančních trzích můžeme najít i pěknou řádku zvířecích druhů? Vyskytují se tu býci i medvědi, labutě a dokonce tady najdeme i nosorožce. Postupně se proto na tyto zástupce zvířecí říše podíváme.

Jako první to budou býci, protože jsou na finančních trzích nejoblíbenější. Vládnou-li totiž na finančních trzích právě oni, znamená to, že trhy postupně a dlouhodobě rostou. Hovoříme o býčím trhu, kdy kurzy naprosté většiny akcií jdou nahoru a kdy se zároveň i zvyšuje objem obchodování s nimi. Investoři jsou spokojeni, jejich investice zvyšují svou hodnotu a jejich zisky jsou vyšší a vyšší.

Problém je, že býčí trh netrvá donekonečna, ale že se pravidelně střídá s trhem medvědím, tj. trhem, kdy naopak dochází k dlouhodobějšímu poklesu kurzů akcií. Proto jsou medvědi symbolem klesajících finančních trhů, a proto medvědy investoři rádi nemají. Historicky se naštěstí medvědi objevují méně často než býci, z hlediska dlouhodobé statistiky je tento poměr přibližně 2:1. Zároveň také medvědí trh trvává výrazně kratší dobu než trh býčí.

Nás samozřejmě bude nejvíce zajímat, jestli se liší investování na býčím a medvědím trhu. A tady můžeme říci, že se v podstatě NELIŠÍ. Nejvíce totiž záleží na investičním horizontu, to znamená na době, na jakou chceme naše peníze investovat. Pokud jde o dlouhodobou investici, tak zvláště při pravidelném investování střídání býků s medvědy řešit nemusíme. Musíme ale dodržovat zásadní pravidla investování = v tomto případě je nejdůležitější z nich nutnost přesouvat akciové investice do méně rizikových typů investic s blížícím se koncem našeho investičního horizontu. Pokud investujeme krátkodobě, tak bychom se akciovým investicím měli vyhýbat úplně. Jde o to, že nikdy dopředu stoprocentně nevíme, kdy narazíme na medvěda, a při krátkodobém investičním horizontu bychom potom už neměli šanci zpátky s býkem vydělat.

Investujte proto podle investičního horizontu, medvědů se nebojte a na býky se těšte.

P.S. Existuje mnoho různých vysvětlení tohoto pojmenování, dobře zapamatovatelné je to, že se odvozují od způsobu útočení: býci útočí rohy zdola nahoru = trhy rostou, naopak medvědi tlapami shora dolů = trhy klesají. 

Zdroj titulní fotografie: Canva

Získejte přístup k článkům dříve

Odebírejte newsletter Finanční akademie a nechte si posílat články do svého emailu s přednostním přístupem.