Mnoho lidí v České republice má zájem o investiční nemovitosti, které by pronajímali a těšili se z nájemního příjmu. Nicméně, jen malá část těchto investorů je schopna vyhodnotit, zda je tento typ investice ziskový. Kromě toho, správa a údržba takové nemovitosti vyžadují čas a finanční prostředky. Starosti nekončí u rekonstrukcí a drobných oprav, ale je také nezbytné zajistit správné pojištění a splácet daně nejen z příjmu, ale také z nemovitosti v osobním vlastnictví. Daň z nemovitostí nemusí v následujících období zůstat tak nízká, může se postupně zvyšovat. Najít vhodného nájemníka může být také náročné. Upřímně řečeno, péče o investiční nemovitost rozhodně není jednoduchá úloha.
Obsah článku:
Chcete být vlastníkem nemovitostí, ale nemáte znalosti, dovednosti, miliony nebo čas se věnovat správě? Pak jsou ideálním řešením právě nemovitostní fondy. Fondy totiž nabízejí profesionální správu, efektivně využívají odborníků jako například právníky, realitní makléře, účetní, stavaře, opraváře, starají se o nájemníky apod.
Investoři nemusí být milionáři, stačí jen pár stovek či tisícovek měsíčně a můžete investovat a spolupodílet se na zhodnocování milionových nemovitostí.
Další obří výhodou nemovitostních fondů je diverzifikace. Fondy vlastní celou řadu nemovitostí. Diverzifikace je u nemovitostních fondů umocněna tím, že vlastní nejen nájemní byty, ale také komerční nemovitosti, které jsou často výrazně výnosnější. Komerční nemovitosti využívané obchodními společnostmi (kanceláře, skladové haly, fabriky, obchodní domy aj.) jsou obvykle pronajímány na dlouhou dobu. Za tuto péči si nemovitostní fondy účtují správcovský poplatek, ale není nutné se o nic starat. Stabilitu máte nejen ve správě, ale také v průměrném zhodnocení fondů. Zisky nemovitostních fondů dlouhodobě poráží inflaci. Tedy očekávaná výnosnost těchto investičních aktiv je mezi 4-7 % p. a. po započtení správcovských poplatků fondu. Co investoři oceňují nejvíce? Tyto zisky nepodléhají dani z příjmu, pokud investici neboli podíl ve fondu drží déle než 3 roky.
Co je třeba sledovat při výběru nemovitostního fondu a s čím je třeba počítat, když se rozhodnete pro tento typ investičního aktiva? Jaká investiční rizika se váží na nemovitostní fondy? Co konkrétně sledovat na srovnávačích nemovitostních fondů?
Nemovitosti vždy patřily a budou patřit mezi investiční aktiva investorů. Přesto nezapomínejme na diverzifikaci! Což by mohlo být i vodítkem pro investory, jak velký podíl nemovitostí udržovat ve svém investičním portfoliu. Podle naší metodiky ochrany bohatství (wealth protection) doporučujeme mít v nemovitostní složce portfolia (byty nebo fondy) maximálně třetinu majetku, minimálně 0 %! Tedy rozhodně jsou nemovitosti vhodnou součástí protfolia, ale ne jeho součástí nutnou